Колочавська громада
Закарпатська область, Хустський район

У Колочаві бережуть старе, щоб жити по- новому

Дата: 12.10.2020 16:14
Кількість переглядів: 421

Фото без опису

У центрі села Колочава ще з 2011 року стоїть єдиний у світі пам’ятник заробітчанам. Скульптурна композиція відображає сцену прощання чоловіка із сім’єю перед поїздкою на заробітки. Маленька донечка обіймає руками тата ніби намагається втримати, поруч - постать заплаканої вагітної жінки із малям на руках.

Такі сцени прощання, які увіковічнив у камені скульптор Петро Штаєр, у Колочаві традиційне явище. Відсутність будь-якого виробництва, а відтак  і роботи, століттями жене закарпатців у світи у пошуках нелегкого хліба. «Ну та де у нас можна ще нормально заробити?» Традиційне питання місцевих жителів.

І відповідь на нього останніми роками таки знайшлася. І це – туризм, -  сфера, як стимулює розвиток і економіки, і торгівлі, і культури…

 Яке ще село в Україні може похвалитися 10- ма музеями?20-ма  пам’ятниками? І, загалом,  50-ма пам’ятними об’єктами? Село про яке дослідник історії села Станіслав Аржевітін пише 10-ти томну історію, а режисери зняли десятки фільмів. Недарма ж Колочаву давно «охрестили» селом-музеєм.

Дбайливе ставлення до збереження історико-культурної спадщини стимулювало зацікавленість туристами краєм, а це в свою чергу – розвитку малого і середнього бізнесу в селі.

Вже біля сотні підприємливих жителів села знайшли свою нішу і успішно заробляють на цьому.

Ще більше ажіотажу навколо села зробила залучення грантових коштів у розвиток туристичної інфраструктури . Колочавська сільська рада на чолі з Юрієм Кливцем та за активної допомоги депутата Закарпатської обласної ради Василя Худинця завзято взялися залучати грантові кошти у розвиток села. 

Зокрема, в рамках проєктів Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати- Україна»  встановили інформаційні стенди для туристів у центрі Колочави, створили атракційну  пасіку, облаштували місце відпочинку біля мінерального джерела, проклали туристичний маршрут тощо… А для проведення фестивалів, якими славиться село, біля Колочавської загально-освітньої школи №1 активно будують культурно-мистецький центр в рамках проєкту «Світ карпатських розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат» . Будівництво здійснюється за підтримки Європейського Союзу в рамках програми транскордонного співробітництва  Польща-Білорусь –Україна 2014-2020. Мета проєкту – збереження культурної та історичної спадщини Карпат – традицій, ремесел, звичаїв, музики, архітектури.

За словами Василя Худинця, рамках проєкту передбачено спорудження та обладнання будівлі амфітеатру та конференц-залу.

«Це буде крита будівля амфітеатру в карпатському стилі - з каменю та дерева, - розповідає Василь Худинець. – Споруду доповнюватиме сцена, яку можна використовувати з двох сторін, залежно від кількості глядачів. Будівля амфітеатру також включатиме адміністративне приміщення та конференц-зал на 100 осіб. Вони при потребі можуть бути використані як виставковий зал. В селі Колочава регулярно проводяться різні культурно-мистецькі заходи, тож потреба в будівництві такого місця для їх проведення назріла вже давно».

Василь Іванович також розповів, що в рамках проєкту будуть також проведені фестивалі, тренінги, майстер-класи тощо. Тренінги будуть спрямовані на залучення і посилення компетенцій місцевих громад у збереженні та розвитку культурної спадщини. А також будуть проведені тренінги, на яких навчатимуть використовувати потенціал природи для промоції регіону, принципів організації заходів, особливо масових, на природоохоронних територіях.

Фестивалі та майстер-класи будуть відкритими для усіх зацікавлених сторін – місцевих мешканців, туристів тощо, адже їх мета - популяризація культурної спадщини прикордоння.

«Будівництво культурно-мистецького центру в Колочаві дасть серйозний поштовх для розвитку туризму в селі, – говорить голова Колочавської сільської ради Юрій Кливець. – Адже наявність амфітеатру та конференц-залу забезпечить розвиток фестивального та конференц-туризму. А це означатиме, що сільські садиби, готелі, кав’ярні, завжди матимуть клієнтів, з’являться нові робочі місця, і ще більше колочавців матиме  можливість заробляти вдома».

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь