A A A K K K
для людей із порушенням зору
Колочавська громада
Закарпатська область, Хустський район

Успішно завершився проєкт «Активна молодь - запорука безпечної громади»

Дата: 24.06.2021 12:05
Кількість переглядів: 737

Громадська організація «Спілка Ініціативної Молоді Закарпаття» протягом травня-червня 2021 року на території Колочавської територіальної громади реалізовувала проєкт «Активна молодь – запорука безпечної громади», який здійснювався за фінансової підтримки  ГО «Товариство Лева» (м. Львів) за кошти Національного фонду підтримки демократії/ National Endowment for Democracy (м. Вашингтон, США).


 

Проєкт передбачав проведення навчань для активної молоді громади, задля посилення спроможності волонтерів-рятувальників реагувати на надзвичайні випадки в горах, покращити теоретичні та практичні навички з правил особистої безпеки та виробити алгоритм дій під час кризових ситуацій.

З 8 по 10 червня 2021 року проходив навчальний курс волонтерів-рятувальників, в рамках якого 12 активних молодих людей прийняли виклик і стали його слухачами. Протягом трьох  днів тренери курсу Іван Філіпчук та Ростислав Мартинюк проводили заняття. Програмою курсу були визначені теоретичні та практичні теми, які вивчали учасники.

Першого дня тренери ознайомили учасників з основними видами, методами, порядком, організацією та тривалістю проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт на об’єктах туристичних відвідувань в залежності від погодних умов, пори року та місцевості; порядком прийняття рішення про часткове або повне зупинення аварійно-рятувальних робіт. Розповіли про роботу гірських рятувальних загонів в Україні, а також про організацію роботи таких служб в інших європейських державах. При проведенні цього блоку занять була використана презентація, яку  надав автор і видавець проекту «Стежки та мапи» Василь Гутиряк.

Учасники переглянули документальний фільм «Приговорені Монбланом». Було проведено дискусію про залучення до рятувальних робіт волонтерів, а також необхідність створення в Україні мережі рятувальників- волонтерів на громадських засадах. Також, учасники цього курсу мали змогу ознайомитись з спеціальним спорядженням, яке використовується для порятунку людей у горах. Нові слова та незвичні технічні засоби (лавинне спорядження та спорядження для дослідження стану снігу, скітурне спорядження, альпіністське спорядження та засоби для порятунку потерпілих, зокрема альпійський візок) викликали зацікавлення та жваве обговорення методів їх застосування. Спеціальне спорядження, яке використовується сучасними українськими волонтерами-рятувальниками було передано їм за сприяння української діаспори Німеччини від служби Bergwacht округ Мюнхен, а також українськими підприємцями, зокрема магазином спортивного спорядження SportZone м. Київ.

Кожного дня тренери ознайомлювали учасників навчань з різним спорядженням, яке використовують рятувальники. Під час другого дня навчань вивчали засоби (обладнання) для приготування їжі. Зокрема, розглянули принцип роботи пічки «Бонда», а також різні модифікації газових горілок. Дуже часто, наявність можливості приготувати гарячий чай рятує життя заблукалого туриста.  

Програма навчань другого дня передбачала вивчення теми «Орієнтування на місцевості за допомогою карти, компасу та місцевих предметів». Тренер Іван Філіпчук навчив читати карту, користуватися компасом, визначати азимут, планувати маршрут. Ознайомилися також з методикою визначення крутизни схилу, відстаней на місцевості, протяжності пройденого маршруту, видами перешкод на місцевості та шляхами їх обходу, порядком дій у разі втрати орієнтації на місцевості. Особлива подяка Івано-Франківській регіональній фундації “Карпатські стежки” проект «Стежки та мапи» за видання детальних мап Українських Карпат, які доступні кожному туристу. Звісно використання гаджетів та GPS-навігаторів спростило життя туристам. Але вміння орієнтуватися на місцевості, користуватися компасом, та ще й з детальними картами, ніколи не буде зайвим у горах. Звісно, що наш тренер Ростислав Мартинюк розповів і показав в дії, як працюють програми OsmAnd, Mapy.cz у сучасному смартфоні. Не менш практичним є і використання спеціальних годинників, тому що смартфони швидко розряджаються.

 

Наступним блоком другого дня навчань було ознайомлення з альпіністським спорядженням на практиці. Індивідуальна система страховки, жумари, спускові шайби та їх різновиди, карабіни, засоби захисту частин тіла, різновиди мотузок. Практикувались в наведені перил, спуску дюльфером, підйому по перилах за допомогою жумара, прусіка. Навчались техніці в'язання вузлів та способів їх застосування. Освоювали техніку спуску і підйому потерпілого використовуючи підручні засоби. Освоїли застосування поліспасу в рятувальних роботах.

Дуже насиченим та енергійним був третій день навчального курсу. Цього разу вчилися правильно вибирати та складати наплічник. Тренер Ростислав Мартинюк показав учасникам курсу, що ж знаходиться у його похідному наплічнику. На перший погляд, наплічник видається зовсім невеликим за розміром, але скільки справді необхідних речей було в ньому:  водонепроникні штани-самоскиди, куртка штормова горотексова, фліс з капюшоном, термобілизна,  пухова куртка, дві пари рукавиць, і плащ - намет, окуляри,  ліхтарик, карта, компас,  ніж, 2 бафи, сухий пайок, сірники, запальничка, репшнур 3м, запасні шкарпетки, гермомішок, поліетиленова фляга для води, сідачка, ібейсболка водонепроникна, свисток, похідна аптечка.

Саме в цей день, за програмою, слухачі курсу вивчали основи надання долікарської допомоги. Тренер курсу Іван Філіпчук показав, як правильно використовувати для перенесення потерпілого вакуумний матрац, як правильно накладати штрек шину, пневмо шину, шину Крамера, де застосовується груша Амбу, які є різновиди індивідуальних аптечок, що має містити групова аптечка рятувальника, як за допомогою альпійського возика перевозити травмовану людину, коли використовувати термоковдру та що ж воно таке: армоскотч. Учасники курсу практикували накладання шин, евакуацію постраждалого, накладання різних пов’язок та застосування підручних матеріалів. Також, випробовували зручність альпійського возика з імітацією складного гірського рельєфу. Роль “потерпілого” під час практичних занять блискуче зіграв керівник проекту Іван Гавриль. Тренери поділилися з учасниками знаннями, як здійснювати серцево-легеневу реанімацію, виконувати основи підтримки життєдіяльності; як надавати допомогу постраждалим з невідкладними медичними станами або станами, що викликані факторами навколишнього середовища, як – от: загальне переохолодження, обмороження, перегрівання, опіки; запобігати пошкодженням хребта, особливо його шийного відділу. Кожний учасник отримав папку з роздатковими матеріалами, що містила збірку методичних рекомендацій «Безпечні Карпати. Поради рятувальників», буклет «Правила поведінки в горах», довідник «Перша допомога», пам’ятка «Поради з першої допомоги».

Після завершення занять всі учасники курсу отримали сертифікати про проходження навчального курсу волонтерів-рятувальників.

Також у рамках проєкту було випущено та розповсюджено буклет «Правила поведінки туристів у горах», що дозволить покращити імідж безпечних Карпат серед гостей краю. Формування іміджу безпечних Карпат призведе до збільшення кількості туристів, що сприятиме зростанню податкових надходжень до бюджету громади, розвитку ринку робочих місць у сферах дотичних до туристичного бізнесу (автоперевезення, сфера громадського харчування, сфера обслуговування загалом). Буклет містить інформацію щодо правил поведінки туристів в горах влітку та взимку, а також контакти гірських рятувальних служб Закарпатської, Львівської та Івано-Франківської областей. Також у буклеті є посилання для реєстрації груп, що планують похід в гори. 500 екземплярів буклетів було розповсюджено на ключових точках туристичних маршрутів, а саме туристично-інформаційні центри НПП «Синевир», відділ туризму і комунікацій Колочавської сільської ради, музей архітектури і побуту «Старе село», історико-етнографічний музей Івана Ольбрахта, агросадиба «Четніцька станіца», шале «Carpat Dream», готель «Колочава», готельний комплекс «KOLOCHAVA ECO RESORT», цілодобовий магазин «Вершина».

У цілому, реалізація даного проекту створила передумови для молодіжного волонтерського осередку гірських рятувальників для надання допомоги та порятунку людей в горах на базі громадської організації «Спілка Ініціативної Молоді Закарпаття».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь