Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

Дата: 11.04.2022 09:35

Щорічно, 11 квітня, згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН, світ відзначає Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Саме цього дня, у 1945 році, в’язні Бухенвальда підняли повстання проти нацистів та вибороли свою свободу й отримали шанс на життя.

Дізнавшись про наближення союзних військ, в’язні Бухенвальду підняли збройне повстання. Тієї миті в таборі перебувало кілька десятків тисяч ув’язнених з 18 країн Європи. Останній в’язень покинув ворота концтабору із сумно відомим написом “Jedem das Seine” – “Кожному своє”.

Після цього хвиля звільнень досягла інших концтаборів – Дахау, Освенціма, Майданека тощо. І відтоді, ця пам’ятна дата болить незагойною раною в серцях народів світу.

Здається, так давно це було. Але тільки не для тих, хто пройшов крізь жахіття нацистських катівень.

Під час Другої світової війни в таборах перебувало 18 мільйонів осіб, з яких понад 11 мільйонів були знищені. На території Німеччини діяло близько 14 тисяч таборів. На території колишнього Радянського Союзу -  близько 817 нацистських таборів примусового утримування цивільного населення та військовополонених.

Сьогодні Україна разом з цілим світом вклоняється мученикам, які пройшли через пекло нацистських концтаборів. Біографії цих людей – справжні уроки мужності та незламності.

Вічна пам’ять невинно закатованим!