48 громад розроблятимуть муніципальні енергетичні плани за підтримки експертів U-LEAD

Дата: 26.06.2023 14:02

Завершився конкурсний відбір на участь у мережі з розробки муніципальних енергетичних планів та обміну досвідом у цій сфері. 48 громад спільно з експертами U-LEAD напрацьовуватимуть власні шляхи формування системи енергетичної безпеки та впорядкують їх у єдиний документ.

Ця співпраця відбудеться в рамках мережі з обміну досвідом «Розробка муніципального енергетичного плану» — піврічної програми підтримки громад, що бажають розробити муніципальний енергетичний план та створити горизонтальні зв’язки з іншими учасниками.

Про можливості, які вони одержать від участі в мережі, говорили під час першої, стартової зустрічі з громадами-переможницями. Зустріч організували, аби ознайомити учасників із документами енергетичного планування згідно нормативно-правових актів та визначити їхню роль у цьому процесі.

Заступниця керівника Програми «U-LEAD з Європою» Олена Томнюк привітала громади-переможці конкурсного відбору та підкреслила, що U-LEAD продовжує здійснювати підтримку спроможності громад. За її повідомленням, в умовах війни Програмою було запроваджено три нові ініціативи з безпекових питань, однією з яких є створення системи енергетичної безпеки в громадах:

"Ми пропонуємо громадам новий формат співпраці – розробка муніципальних енергетичних планів. Такий документ розроблятиметься вперше в Україні при підтримці Мінвідновлення. Експерти, які працюватимуть з громадами, входять до складу робочої групи з енергобезпеки в профільному міністерстві. Працюючи з громадами над таким документом, ми також отримаємо модельні плани, які зможуть у майбутньому стати прикладами для інших громад".

Як повідомила очільниця робочої групи «Енергобезпека», керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Одещині Юлія Молодожен, на участь у мережі претендувало 147 громад з усіх регіонів України. 48 з них перемогли й незабаром розпочнуть роботу над цим новим для України документом.

Що зможуть учасники мережі?

• отримати поради та рекомендації від експертів з розробки муніципального енергетичного плану (МЕП), який є обов’язковим документом згідно з Законом України «Про енергоефективність»;
  • обмінюватися досвідом та ідеями щодо створення системи енергетичної безпеки громади з огляду на особливості своєї території;
  • оволодіти навичками та знаннями у сфері впровадження заходів, орієнтованих на енергетичну незалежність громади;
  • налагодити зв’язки з колегами для можливого співробітництва.

Яку допомогу надаватиме Програма учасникам?

• разом з експертами вони покроково пройдуть весь шлях розробки муніципального енергетичного плану за методикою, розробленою профільним міністерством;
  • навчаться аналізувати стан енергетичних ресурсів своєї громади та формувати цілі для підвищення рівня своєї енергетичної незалежності;
  • опрацюють практичні комплексні заходи для формування системи енергетичної безпеки;
  • отримають знання та навички про особливості написання проєктів для донорської допомоги у сфері енергетики.

Також Юлія Молодожен зазначила, що розробка муніципальних енергетичних планів наразі є для громад нагальною темою, адже в листопаді 2021 року прийнято Закон України «Про енергоефективність», у прикінцевих положеннях якого зазначається, що через три роки з моменту набуття його чинності всі громади мусять мати місцевий енергетичний план. Цей документ розробляється на 10 років і орієнтований на забезпечення сталого енергетичного розвитку громад і регіонів.

Участь у мережі візьмуть громади з 18 областей:

Вінницька область – Ладижинська;

Волинська область – Іванчичівська, Поромівська;

Дніпропетровська – Межівська, Новопокровська, Чумаківська;

Закарпатська – Колочавська, Нересницька;

Івано-Франківська – Богородчанська, Бурштинська, Вигодська, Надвірнянська, Рогатинська, Рожнятівська;

Київська – Березанська, Бучанська, Обухівська, Таращанська;

Львівська – Гніздичівська, Моршинська, Старосамбірська;

Миколаївська – Коблівська, Мигіївська;

Полтавська – Пришибська, Терешківська;

Рівненська – Острожецька;

Сумська – Білопільська, Великописарівська, Глухівська;

Тернопільська – Збаразька, Микулинецька;

Харківська – Ізюмська, Богодухівська;

Херсонська – Нововоронцовська;

Хмельницька – Волочиська, Дунаєвецька, Новоушицька, Поніківська, Теофіпольська, Шепетівська;

Черкаська – Ватутинська, Звенигородська, Канівська, Катеринопільська, Мліївська, Чигиринська;

Чернівецька – Кам’янецька;

Чернігівська – Городнянська.