Екскурсія «Військово-історичний маршрут Лінія Арпада»
Музей-меморіал Воїнам-інтернаціоналістам – Пам’ятники загиблим у Першій та Другій світових війнах - Музей «Лінія Арпада» (Командний бункер, Бункер-шпиталь, бункер-столова ) –Мінеральне джерело «Боркут» – Стометрова оборонна лінія
Найпопулярнішою серед об’єктів військового туризму на Закарпатті є Лінія Арпада. Угорщина почала будувати оборонну лінію у 1940 році для захисту від наступаючих радянських військ. Природний рельєф Карпат дозволяв будувати такі військові укріплення, з яких артилерійським вогнем можна було зупинити рух противника. З цією метою у Колочаві побудували близько тридцяти залізобетонних бункерів. Від вогневих точок до бункерів тягнулись укріплені земляні траншеї. В них були прокладені лінії телефонного зв’язку, вогневі точки обладнано автоматичною стрілецькою зброєю, мінометами, гранатами і легкими протитанковими гарматами.
У колочавському музеї «Лінія Арпада» Ви детально ознайомитеся з історією Другої світової війни на Закарпатті. Реставратори Лінії Арпада зібрали в музейному комплексі кілька тисяч унікальних військових експонатів того часу.
Лінія Арпада — це не просто військові укріплення, а справжній “музей просто неба”, захований у горах довкола Колочави. Вона цікава для туристів, які люблять історію, пригоди й мальовничу природу Карпат.
Що можна побачити:
• Справжні військові доти — бетонні оборонні споруди, які використовувалися угорськими солдатами під час Другої світової війни.
• Мережа траншей — залишки окопів, які проходять схилами гір, звідки відкриваються неймовірні краєвиди.
• Протитанкові загородження та інженерні споруди — унікальні елементи фортифікацій, які збереглися до сьогодні.
• Реконструйовані об’єкти у скансені “Старе село” — тут можна побачити побут солдатів, зразки зброї та одягу того часу.
• Це частина реальної військової історії, якої можна доторкнутись.
• Поєднання історії та природи — подорож лінією Арпада — це й прогулянка з захопливими краєвидами.